Notice: Undefined variable: keyword in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/inc/meta.php on line 18
A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? R

Guide :High School

A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.

A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth. A. 3.75 B. 3.86 C. 3.64 D. 3.55
A. 3.75Let X = number of pounds. Since we already know that one pound costs $1.86, what ever number X stands for when multiplied with $1.86 will equal to the total cost of $6.98Our algebraic expression will be like this:$1.86x = $6.98To get X, divide both sides by $1.86$1.86x/$1.86 = $6.98/$1.86x = 3.7526 rounded to the nearest hundredsx = 3.75To check: Substitute X with 3.75$1.86 * 3.75 = $6.98$6.98 = $6.98 equal. value of X is correct. ...

Research, Knowledge and Information :



Notice: Undefined variable: go_page in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 183

A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1 ...


A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1.86 how many pounds of ground beef are in the package? ... in the package Round to the nearest hundredth?
Read More At : www.answers.com...

A package of ground beef costs 698 The price per pound is 186 ...


A package of ground beef costs 698 The price per pound is 186 How many pounds of ground beef are in the package Round to the nearest hundredth?
Read More At : www.answers.com...

What is 6.98 and 1.86 round to the nearest hundredth?


What is 6.98 and 1.86 round to the nearest hundredth? ... of ground beef costs $6.98. The price per pound is ... many pounds of ground beef are in the package? ...
Read More At : www.weknowtheanswer.com...

Penn Foster Exam 986015RR Decimals - Study Please


A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth. A. 3.64
Read More At : studyplease.com...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 227

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.

Loading ...


Notice: Undefined variable: position5 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 283
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.lenny-bruce.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0154 seconds