Notice: Undefined variable: keyword in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/inc/meta.php on line 18
Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay

Guide :Middle School

Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay

Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay
I believe you meant to say that if Samantha bought 510 pounds of hamburger, how much will she pay? Now from the information we already have, we know that 3 pounds of hamburger will cost 6 dollars. The next thing we need to know is how much one pound of hamburger will cost. This will help us calculate  how much the rest will cost.we now form an equation to assist us.3 = 61= x(where x represents the unknown price of one pound of hamburger)Now we must cross-multiply:3 * x = 6 x 13x = 6 x = 6/3x = 2therefore one pound of hamburger costs 2 dollars.Now, If one pound costs 2 dollars, how about 510 pounds?We simply multiply:  510 x 2 = 1,020Therefore  Samantha will pay 1, 020 dollars for 510 pounds of hamburger. ...

Research, Knowledge and Information :



Notice: Undefined variable: go_page in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 183

Lesson 1 Homework Practice - d3jc3ahdjad7x7.cloudfront.net


Lesson 1 Homework Practice ... MEAT Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay? 4.
Read More At : d3jc3ahdjad7x7.cloudfront.net...

Show your work and/or explain your thinking for each problem.


Show your work and/or explain your thinking for each problem ... 3. Samantha and her mom are making sugar cookies for ... How many more tickets do they need to sell? 6.
Read More At : hanlonmath.com...

169_186_CC_A_RSPC1_C12_662330.indd


Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay? 4. If 24 extra-large cans of soup will serve 96 people, ...
Read More At : classroom.kleinisd.net...

The Cost Calculator for MASS - Cleave Books


The Cost Calculator for MASS. Quantity: ... (like 1.45 per pound and 3.20 per kilogram) ... pounds.pence dollars.cents marks.pfennigs
Read More At : www.cleavebooks.co.uk...

How to Calculate Cost Per Pound | Sciencing


How to Calculate Cost Per Pound ... ribs and you see one brand promoted at $4.99 per pound and a 3-pound slab of another brand selling ... equals 2 pounds).
Read More At : sciencing.com...

How Much Does Venison Cost per Pound? | HowMuchIsIt.org


How Much Does Venison Cost per Pound? ... (3 to 5 pounds) $2 to $5: Ground Meat (1 pound) $6 to $10: ... you may only pay $6.50 per pound.
Read More At : www.howmuchisit.org...

1 Flashcards | Quizlet


pounds to sell lat $2.68 a pound. ... How many dollars will Wilson pay if he used a boat from 3:40 to 6 ... If she has 3 times as much invested at 8% as she does ...
Read More At : quizlet.com...

Practice: Word Problems - glencoe.com


Ground beef patties come 5 ... How much in all did Jan pay for admission? 3. Connor (age 13), ... 6. MONEY A store sells barrettes for $2
Read More At : www.glencoe.com...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 227

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.

Loading ...


Notice: Undefined variable: position5 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 283
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.lenny-bruce.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0096 seconds