Notice: Undefined variable: keyword in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/inc/meta.php on line 18
margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the ti

Guide :Middle School

margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the tile saw for free if she buys tiles

Margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the tile saw for free if she buys tiles there for $1.19 per tile. How many tiles must
T=number of  tiles boughtcost at store 1 is 0.79t+24cost at store 2 is 1.19twhen will be equal cost?0.79t+24=1.19tminus 0.79t from both sides24=0.4tdivide both sides by 0.460=tanswer is 60 tiles ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 227

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.

Loading ...


Notice: Undefined variable: position5 in /home/domains2/public_html/lenny-bruce.com/show.php on line 283
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.lenny-bruce.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0084 seconds